Viktigt för TS!

Som dem flesta vet är värnplikten aktuell igen och tack gode gud att jag klarade mig, haha! första gången på länge jag älskar att jag är född 1991, haha! Inte för det är dåligt annars, men ni fattar, haha! Asså kan någon ens se mig i fula gröna kläder utan klackar och SMINK!!! Aldrig i livet, glöm! Hade jag blivit kallad hade jag så överdrivit med 17 cm och kläder som inte är tänkta för det där, haha! Däremot slås genast tanken hos yngre transsexuella....

Jag hoppas innerligt att dom som inte hunnit byta person nr inte ska behöva gå igenom något hemskt! Ibland kan bytet av person nr krångla och vad vore inte värre inför en sådan sak?! =( Att kategoriseras bland tjej/killarna fastman känner sig som det andra och kanske påbörjat hormonbehandling... Jag hoppas innerligt att alla TS där ute som vet om att detta kommer drabba dom kommer få den respekt och bemötande dom förtjänar! =)


Btw bilden är ju så bra, haha!
 

Hormonrubbning!

Som ni märkt har denna veckan varit lite mycket och jag har verkligen haft 0 i energi på nästan allt... Jag misstänker att det är mina hormoner eftersom jag är lite obalanserad, men hoppas det släpper. Detta är just nackdelen med hormonbehandlinge, man blir labil och det är knappt man förstår det själv. Du kan vakna super glad och sedan försvinner det lika fort igen.

Där av att man måste vara starkt i sig själv redan från början, vilketi nte alla transsexuella förstår. Det spelar ingen roll om du får dina hormoner och ett kvinnligt yttre om du inte mår bra från början. Grunden är A och O för att kunna balansera allt som sker. Porblem kan vara så olika för alla som känner sig ensam, dålig ekonomi, någon psykiskpåfrestning, diagnos eller något annat. Har man något av detta blir hela hormonbheandlingen ett helvete och en depriossion är ett snart faktum... Sen kan man även få problem med hpormonerna även om livet är bra, god ekonmi eller helt frisk, inte det jag menar! Det jag menar är att det blir en extra börda och det kan i värsta fall skälpa än hjälpa. I mitt fall är det nya tabletter och ny mängd, där av rubbning och det tar ca 1 månad innan allt är korrekt eller hur man ska säga, har lite biverkningar som trötthet vilket gjort det hela sårare att just blogga, men brukar ge sig efter 1 månad :)

Liknande inlägg

Kan orsaka allergi!

Jag får många olika frågor från unga och äldre transsexuella om att självmedecinera och svarat på detta i ett tidigare inlägg att jag kommer enbart leda dom vidare till någon anna som vet eller känner någon annan. Av den enkla anledning att jag inte vill påverka min egna utredning etc. Att själv medecinera kan ge skador på levern och olika biverkningar som blodproppar och cancer vet dom flesta TS-personer om. Men något jag inte visste om är att självmedecinera kan utveckla allergi mot hormonerna, vilket kan leda till att du måste avbryta hormonbehandlingen och innebära att du inte kommer kunna ta hormoner överhuvudtaget.... Detta var ingenting jag visste fören min läkare tog upp detta, men då hade jag kommit en bra bit in i förvandlingen och han sa att oddsen är mycket små, men det finns en risk... Hade jag vetat detta hade jag nog övervägt mitt val idag och därför tar upp detta med er TS-personer som läser bloggen, jag vill inte något sådant hemskt ska hända er eftersom hormonerna är nyckeln till ett ''normalt liv'' och det vet vi alla TS-personer :)